Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Wybierając się na grzyby uważaj na saperów

2014-09-05 14:18:06 (ost. akt: 2014-09-05 14:20:42)

Autor zdjęcia: Mateusz Zbylut

Z początkiem września w Nadleśnictwie Jedwabno wznowili pracę saperzy, którzy usuwają z łąk i lasów byłego Poligonu Muszaki zalegające od kilkudziesięciu lat niewybuchy. Każde z takich miejsc jest oczywiście bardzo dokładnie oznakowane, ale i tak zdarzają się amatorzy grzybobrania, którzy śmiertelne niebezpieczeństwo lekceważą.

Wznowienie prac przez saperów zbiegło się w czasie z rozpoczęciem sezonu na grzyby. A tych w lasach Warmii i Mazur u schyłku tegorocznego lata naprawdę nie brakuje. – Apelujemy jednak do wszystkich miłośników grzybobrania, aby nie pojawiali się w miejscach, w których prowadzone są prace związane z usuwaniem przez saperów niewybuchów – mówi Marek Trędowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Jedwabno.


Do połowy przyszłego roku planowane jest oczyszczenie z niewybuchów kolejnych 370 ha byłego poligonu „Muszaki", co zakończy trwające od 2012 roku prace saperskie. W sumie saperzy przeszukają i oczyszczą ponad 1000 ha poligonu.

Do tej pory wydobyto blisko 40 tys. pocisków artyleryjskich i granatów moździerzowych oraz bombę lotniczą, którą niezwłocznie zabezpieczyło wojsko. 


Poligon powstał w 1953 roku w miejscu kilku wysiedlonych mazurskich wiosek. Poligon użytkowany był głównie wiosną i jesienią kiedy to stacjonujący żołnierze odbywali ćwiczenia bojowe. Poligon funkcjonował nieprzerwanie przez 40 lat, aż do roku 1993. Po przejęciu poligonu przez Nadleśnictwo Jedwabno około 1,5 tys. ha łąk objęto ochroną z uwagi na występujące tam cietrzewie. Pozostałe tereny to głównie młode drzewostany, na których leśnicy prowadzą planową gospodarkę leśną.

Zalegające na różnych głębokościach niewybuchy utrudniają bezpieczne gospodarowanie ale przede wszystkim stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Dlatego też Nadleśnictwo Jedwabno przystąpiło do dużego projektu pn. „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP", który realizowany jest w 57 nadleśnictwach na terenie całej Polski. W skali kraju wydatki wyniosą 130 mln zł (z czego 85 proc. zostanie zrefundowane przez UE). 


Adam Pietrzak RDLP Olsztyn


POLECAMYPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz klikając na nidzica.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pewnie #1478645 | 178.36.*.* 6 wrz 2014 18:26

  Pewnie tak

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xyz #1478593 | 88.199.*.* 6 wrz 2014 15:37

  Może znajdą skarb generała Samsonowa?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages