Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Koniecznie trzeba to zobaczyć

2015-11-20 19:00:00 (ost. akt: 2015-11-20 15:40:30)

Autor zdjęcia: Archiwum

Pamiątki, odznaczenia, ułańska szabla, postać żołnierza, wycinki z gazet, zdjęcia, różne eksponaty, stylowe meble, szklane gabloty w Izbie Pamięci w Janowie

W Zespole Szkół w Janowie uroczyście otwarto Izbę Pamięci im. mjr. Stefana Gratunika. Przecięcia wstęgi dokonał wójt gminy Waldemar Szymański, dyrektor Zespołu Szkół w Janowie Grażyna Obrębska, Andrzej Gratunik, syn pana Stefana i inicjatorka tego pomysłu Janina Sadowska. Otwarcie Izby Pamięci było częścią gminnych obchodów Święta Niepodległości w Janowie.
Nastrój, ekspozycje, tematyczny układ Izby Pamięci zachęcają do oglądania, zatrzymania się, chwilowego wyciszenia i zadumy. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. W Izbie można zobaczyć odznaczenia pana Stefana, ułańska szablę, wycinki z gazet, zdjęcia, zeszyt z odręcznymi zapiskami janowskiego ułana oraz zabytkowe meble podarowane przez rodzinę Gratunik.
Można wczytać się w kroniki szkolne, prowadzone od 1949 roku, obejrzeć pamiątki otrzymane od mieszkańców Janowa, poczytać książki prof. Ryszarda Juszkiewicza, wspomnienia Stanisławy Karaś czy poezję poetki ludowej z Iwan- Barbary Krajewskiej. Są też repliki przedwojennych gazet, rękodzieło Stanisławy Gratunik i Barbary Kłosińskiej, a także wiele innych interesujących eksponatów, pochodzących nawet z pierwszej połowy XIX wieku. Słowa uznania i podziękowań należą się wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Izby Pamięci.

Janina Sadowska
Major Stefan Gratunik, urodził się 15 grudnia 1911 roku w Janowie. Walczył jako Ułan 11 Pułku w kampanii wrześniowej. W czasie okupacji był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Za czasów PRL był represjonowany i więziony. Honorowy Prezes nidzickich Piłsudczyków, inicjator budowy pomnika marszałka Piłsudskiego w Janowie. Był najstarszym Piłsudczykiem mieszkającym na Warmii i Mazurach. Za wierną służbę Ojczyźnie został odznaczony 24 medalami. Zmarł 15 lutego 2012 roku.Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages