Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Spłonął dach budynku mieszkalnego

2018-03-06 07:00:00 (ost. akt: 2018-03-05 21:14:35)
Pożar w Janowie

Pożar w Janowie

Autor zdjęcia: Andrzej Osowski

W niedzielę 4 marca około godz. 18:30 w Janowie powstał pożar poddasza budynku jednorodzinnego znajdującego się w zabudowie szeregowej. W czasie pożaru w budynku przebywała jedna osoba, która wyszła na zewnątrz przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Po dojeździe pierwszych jednostek straży pożarnej okazało się, że pożarem objęte jest drewniane poddasze budynku krytego blachą, w którym panuje silne zadymienie.

Natomiast dym wydobywa się również przez otwory w dachu przyległego budynku.

Pierwsi na miejsce przybyli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie, którzy natychmiast podjęli działania gaśnicze na poddaszu, w którym powstał pożar.

Z budynku ewakuowano część mienia. Kolejny zastęp wyposażony w kamerę termowizyjną udał się na poddasze sąsiadującego domu.

Pomimo szybkiej interwencji OSP pożar w sąsiadującym obiekcie był trudny do zlokalizowania. Ogień rozprzestrzeniał się po drewnianej konstrukcji dachu pomiędzy kilkuwarstwowym pokryciem (na dachu krytym blachą zbudowano kolejną warstwę pokrycia z płyty bitumicznej).

Pożar opanowano po przebadaniu newralgicznych miejsc budynków od strony dachu z użyciem kamer termowizyjnych. W okolicach komina pierwszego budynku oraz łączenia budynków wykonano otwory oddymiające w poszyciu dachowym.

Dzięki temu ratownicy ograniczyli ilość wody i zminimalizowali zniszczenia związane z pożarem i prowadzoną akcją ratowniczo-gaśniczą.

W wyniku pożaru spaliła się część drewnianego stropu, elementy konstrukcji dachu wraz z pokryciem dachowym i część wyposażenia.

Budynki uratowano przed całkowitym zniszczeniem.
W działaniach ratowniczo - gaśniczych udział wzięło 6 zastępów straży pożarnej (3 zastępy JRG KP PSP w Nidzicy, 2 zastępy OSP Janowo i zastęp OSP w Szczepkowie Borowym).

Mając na uwadze coraz częstsze pożary w budynkach mieszkalnych na terenach wiejskich, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy przypomina o przestrzeganiu zasad profilaktyki i bezpieczeństwa dotyczących instalacji grzewczych i kominowych, które pomogą uchronić się przed podobnymi sytuacjami.
Przypominamy, że przepisy zobowiązują do okresowego czyszczenia kominów!
W obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: 
- co najmniej raz na trzy miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), 
- co najmniej raz na sześć miesięcy w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym, 
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych 
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych 
W domach warto zamontować czujki dymu i tlenku węgla. Zastosowanie tego typu urządzeń poprawi komfort psychiczny i zwiększy bezpieczeństwo.

W przypadku zauważenia pożaru lub innego zdarzenia zagrażającemu zdrowiu lub życiu ludzi należy niezwłocznie zaalarmować osoby przebywające w strefie zagrożenia oraz wezwać straż pożarną pod bezpłatnym numerem telefonu 998.

asp.sztab.Andrzej Osowski - oficer prasowy KP PSP w Nidzicy

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages