Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Działają od I Wojny Światowej

2018-04-05 13:14:00 (ost. akt: 2018-04-05 13:17:55)

Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie została założona w 1918 roku przez wójta Antoniego Majewskiego. Od 1996 roku włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Skupia w swoich szeregach około 25 członków.

— W niedalekiej przyszłości planowane jest przyjęcie w szeregi naszej jednostki kobiet, które już teraz udzielają się w różnego rodzaju uroczystościach OSP.

Od kilku lat jesteśmy liderami w zawodach sportowo pożarniczych OSP naszego powiatu. Organizujemy spotkania i przykładamy się, żeby utrzymać pozycję lidera. Chętnie bierzemy udział w ćwiczeniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną w Nidzicy oraz sami organizujemy sobie szkolenia, na których zdobywamy doświadczenie potrzebne nam podczas różnych zdarzeń— mówią strażacy.

W jaki sposób dowiadują się o akcjach? — Zainstalowaliśmy system powiadamiania tzw. sms. Urządzenie wysyła do nas połączenie, co oznacza, że jednocześnie wszyscy dostają telefon o alarmie. Jest to znacznie szybsze rozwiązanie niż wysyłanie wiadomości do każdego ochotnika po kolei.

Muszę przyznać, że to rozwiązanie działa świetnie, ponieważ ilość ochotników przybiegających do strażnicy, gdy rozlega się alarm diametralnie wzrosła. Oczywiście syrena również wyje dając nam dreszczyk adrenaliny, gdy biegniemy do strażnicy — mówi jeden ze strażaków.

Spotykają się w strażnicy, żeby omówić sprawy organizacyjne jednostki, bądź by coś naprawić, ulepszyć. — Dążymy do tego, żeby remiza była miejscem, gdzie zawsze coś się dzieje, gdzie można przyjść spotkać się, porozmawiać, jak to ma miejsce np. w OSP Olsztynek z którym jesteśmy zaprzyjaźnieni — mówią ochotnicy.

Dodają, że pracodawcy są wyrozumiali, nie robią problemów w sytuacjach, gdy strażacy wyjeżdżają do akcji. W planach mają dobudowanie do remizy pomieszczenia, w którym mogliby się spokojnie przebrać, gdy muszą wyjechać na akcję. Strażacy chętnie integrują się z mieszkańcami, aktywnie biorą udział w życiu gminy oraz jej mieszkańców.

— Bierzemy udział w różnych uroczystościach kościelnych czy imprezach organizowanych w naszej gminie. Można nas zobaczyć na corocznej wystawie koni, dożynkach oraz wyścigu wynalazców — mówią strażacy. Tradycje strażackie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W planach ochotnicy mają utworzenie młodzieżowej drużyny pożarniczej.

— Planujemy zebrać grupkę dzieci, którym przybliżymy życie strażaków, pokażemy im wszystko od tzw. kuchni. Nie ukrywamy, że jak osiągną wiek pełnoletni liczymy, że zasilą nasze szeregi — przyznają ochotnicy z OSP Janowo.


Plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną potrwa do 1 maja 2018 roku. W każdym powiecie wybierzecie państwo po trzy najpopularniejsze jednostki. Najpopularniejsze OSP na poziomie wojewódzkim wybierzemy z kolei w dwóch kategoriach. Pierwszą stworzyliśmy dla jednostek znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, drugą dla drużyn, które nie znajduje się w systemie.

Aby zagłosować wyślij sms na numer 7148 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS) o treści gn.osp.x, gdzie x oznacza numer przypisany do konkretnej jednostki.

Janowo - gn.osp.5
Jagarzewo - gn.osp.4
Szczepkowo Borowe - gn.osp.3
Bolejny - gn.osp.14
Frąknowo - gn.osp.15
Gołębiewo - gn.osp.11
Janowiec Kościelny - gn.osp.1
Januszkowo - gn.osp.8
Kozłowo - gn.osp.9
Krokowo - gn.osp.10
Lipowo - gn.osp.7
Łyna - gn.osp.16
Napiwoda - gn.osp.17
Nowa Wieś Wielka - gn.osp.2
Róg - gn.osp.6
Sarnowo - gn.osp.12
Szkotowo - gn.osp.13

zl

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages