Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Powiat znowu zagrożony smrodem

2018-05-21 07:00:00 (ost. akt: 2018-05-21 09:50:06)

Autor zdjęcia: Anna Skuza

Do urzędu gminy wpłynął raport oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko od inwestora, który chce budować w Wichrowcu fermę stad reprodukcyjnych indyków. Został wysłany do RDOŚ. Mieszkańcy wsi złożyli pisemną petycję.

Raport został wysłany do RDOŚ w Olsztynie oraz PPIS w Nidzicy celem uzyskania niezbędnych opinii i uzgodnień. Wpłynięcie tego raportu rozpoczyna procedurę uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Zostali o tym fakcie powiadomieni, poprzez obwieszczenie, sołtys Wichrowca oraz mieszkańcy gminy, którzy mają 30 dni na złożenie uwag i wniosków do raportu. Muszą to być uwagi bardzo konkretne, a raport jest niezwykle dokładnie i starannie przygotowany.

Jak z niego wynika inwestor planuje budowę trzech budynków inwentarskich, przeznaczonych do chowu indyków wraz z obiektami infrastruktury zaplecza magazynowego i technicznego. Na fermie indyków planowane jest prowadzenie pełnego cyklu chowu stad reprodukcyjnych indyków. Jednorazowo obsadzane będzie maksymalnie 12.350 stanowisk hodowlanych.

Pobudowane zostaną również silosy magazynowe paszy, zbiorniki bezodpływowe do magazynowania ścieków bytowych oraz magazynowania wód pochodzących z mycia posadzek z budynków inwestorskich. Zaplanowano również studnię głębinową, zbiorniki do magazynowania gazu, agregat prądotwórczy, komorę chłodniczą, miejsce magazynowania odpadów niebezpiecznych oraz budynki socjalno-biurowe. Wójt gminy Janowo Waldemar Szymański mówi, że jest to trudna sytuacja, ale zrobi wszystko, aby budowę fermy indyków powstrzymać.

— Teren ten jest obszarem chronionym krajobrazu puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, ale nie jest to powód, aby taka inwestycja nie mogła powstać — wyjaśnia Waldemar Szymański.

Mieszkańcy Wichrowca złożyli podpisaną przez 45 osób petycję, w której proszą wójta o wydanie odmownej decyzji w sprawie wydania zgody na realizację budowy fermy indyków.

— Inwestycja ma znaleźć się bezpośrednio przy naszych domach i gospodarstwach. Budowa fermy przyniesie niewyobrażalne skutki dla mieszkańców i dla środowiska. Stałe i codzienne uciążliwości dla mieszkańców związane z eksploatacja kurników takie, jak nadmierne stężenie gazów i pyłów wyrzucanych przez urządzenia wentylacyjne, w tym szkodliwy dla zdrowia amoniak i siarkowodór oraz fetor negatywnie wpłynie na życie mieszkańców — czytamy w petycji.

W rozmowie z nami wójt Waldemar Szymański zapewnił, że zrobi wszystko, aby tej inwestycji zapobiec. Ma jednak ograniczone możliwości.


Decyzję negatywną może wydać tylko w trzech przypadkach. Gdy zachodzi niezgodność lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

— Niestety takiego planu gmina nie ma — wyjaśnia wójt.

Drugą przesłanką odmowy jest brak zgody inwestora na realizację przedsięwzięcia w inny sposób niż pierwotnie przez niego proponowany czyli, gdy z oceny oddziaływania na środowisko wynika możliwość realizacji inwestycji wyłącznie w innym wariancie niż planowany.

Może również odmówić wydania decyzji, gdy inwestycja ta negatywnie wpłynie na obszar Natura 2000. Najważniejszym powodem niewydania pozytywnej opinii jest sytuacja, w której doszło do odmowy uzgodnienia warunków realizacji projektu albo inne odpowiednie organy sporządziły negatywną opinię.

— Pod uwagę brana jest opinia generalnego bądź regionalnego dyrektora ochrony środowiska — mówi Waldemar Szymański.

Ostatnim powodem odmowy wydania decyzji środowiskowej jest sytuacja, w której z oceny wpływu projektu na środowisko wynika, że przedsięwzięcie może doprowadzić do nieosiągnięcia tzw. celów środowiskowych, które zostały ujęte w planie zagospodarowania wodami na obszarze dorzecza. Ale taka sytuacja w tym przypadku nie ma miejsca.

Jak zapewniają prawnicy, wójt nie może wydać rozstrzygnięcia negatywnego dla wnioskodawcy, gdy nie zachodzi przynajmniej jedna z wyżej wskazanych sytuacji.

— Nawet petycja mieszkańców nie jest powodem do negatywnej decyzji. Ich po ludzku zrozumiałe zastrzeżenia od strony prawnej są nieskuteczne. Podjęliśmy rozmowy z RDOŚ o wnikliwe przeanalizowanie raportu ze względu na na bliskie sąsiedztwo z obszarem Natura 2000 - obszary ptasie. Będziemy analizować czy dana inwestycja negatywnie wpłynie na wyżej wymieniony obszar. Jeśli tak, to w jakim zakresie — wyjaśnia wójt.

Dodaje, że jeżeli tylko gmina znajdzie jakieś niejasności, bądź zapisy budzące wątpliwości, co do planowanej inwestycji, będzie występować do inwestora z prośbą o ustosunkowanie się do pytań, czy też wskazanych nieścisłości.

— Wyjaśnienia inwestora będą miały wpływ na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach — zapewnia Waldemar Szymański.
roz

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tomasz #2516157 | 46.215.*.* 9 cze 2018 16:56

  Za PGR nikomu nie śmierdziało i jak kradli świnki też smakowało a teraz z wiochy chcą zrobić rezerwat i trawę chyba na obiad dziecią podadzą jak co to inwestora zapraszam do gminy nidzica mam działkę 20ha to mu udostępnić mogę pod kurniki bo ja lubię jeść i mi nie śmierdzi.Wójt jest po to aby wspierać inwestycje bo to podatki a nie działać na niekorzyść gminy Janowo.Wybory niedługo a to jest strzał nie wstopę ale kolano. .......

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. polelum #2506971 | 79.124.*.* 24 maj 2018 10:20

   jeżeli wójt nic nie może zrobić to się pytam ; po co istnieje instytucja wójta - po to tylko żeby pierdział w stołek ,czy po to żeby realizował to co obiecywał wyborcom przed wyborami ? po co istnieje instytucja która szumnie nazywa się Ochrona Środowiska

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. misiek #2506966 | 79.124.*.* 24 maj 2018 10:07

   w dzisiejszej Polsce wszystko można wybudować w każdym miejscu - nawet w rezerwacie , dlaczego ekoterroryści jeszcze nie protestują tylko spoczęli na laurach po protestach w Puszczy Białowieskiej , Zachód Polskę traktuje jak bantustan -wydoić co się da przy cichym pozwoleniu spolegliwych urzędników a smród i gówno zostawić tubylcom

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. tede #2506929 | 83.13.*.* 24 maj 2018 09:09

   Wpadamy powoli w paranoję. Rozumiem, że trzeba blokować budowę wielkich ferm przemysowych gdzie jednorazowo produkuje się setki tysięcy ptaków, ale nie trzy kurniki! Niedługo nie będzie można kupić poskiego kurczaka, ani jajka, bo wszystko zlikwidują nawiedzeni ekolodzy.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Janek #2505809 | 37.47.*.* 22 maj 2018 06:10

   Można podziwiać tym wszystkim co głosowali na Wójta że będąc ćwierć wieku Wójtem Gminy Janowo nie stworzył planu oddziaływania na środowisko wstyd!!!! Kurniki powstaną bo Wójt kończy kadencję i ma naszą gminę gdzieś.... . Przed odejściem wyda pozwolenie na budowę i tak się zakończy jego rządzenie

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (14)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages