Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Wizja lokalna RDOŚ w Wichrowcu

2018-08-20 07:00:00 (ost. akt: 2018-08-17 14:12:25)
Wizja lokalna w Wichrowcu

Wizja lokalna w Wichrowcu

Autor zdjęcia: Anfrzej Maciejewski

Mieszkańcy Wichrowca nie chcą fermy stad reprodukcyjnych indyków i szukają pomocy w różnych instytucjach. Kilka dni temu przyszli na wizję lokalną, którą przeprowadziła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z Olsztyna.

Niemal wszyscy mieszkańcy Wichrowca przyglądali się, co robią przedstawiciele RDOŚ. Na ich prośbę urzędnicy przyjechali na wizję lokalną. Mieszkańcy napisali petycję w sprawie, mającej powstać w ich wsi, fermy stad reprodukcyjnych indyków. Są przeciwni, by taka ferma powstała na ich terenie.
Przedstawiciele RDOŚ obeszli cały teren, na którym mają powstać kurniki. Wszystko obejrzeli i obfotografowali.

— Po pozostałościach wyciętych drzew widać, że inwestor już powoli przystąpił do pierwszych prac — mówi sołtys Wichrowca Mirosław Kłodowski. Dodaje, że ferma będzie położona zbyt blisko zabudowań, a wody gruntowe są bardzo nisko, co może doprowadzić do zatrucia środowiska. — Wszystko ma być dokładnie przeanalizowane i zbadane przez RDOŚ. Musimy teraz czekać na ich decyzję — wyjaśnia sołtys.

— Celem wizji lokalnej było sprawdzenie faktycznego sposobu zagospodarowania terenu, na którym jest planowana inwestycja, także pod względem przyrodniczym — wyjaśnia rzecznik prasowy RDOŚ Justyna Januszewicz.

O to, aby takiej fermy indyków nie stawiać w ich wsi, mieszkańcy walczyli już w maju. Na sesji rady gminy inwestor przekonywał, że jego inwestycja jest przedstawiana nieprawdziwie. — Fakty są takie, że planowana jest ferma 2 i pół obiektu na 11.000 sztuk indyka reprodukcyjnego. Cóż to jest ferma reprodukcyjna? Można ją porównać nawet do ekologicznej.

Zagęszczenie ptaków na takiej fermie wynosi od 25 do 30 procent na fermie, która jest typowa dla tuczu i później ptaki są oddawane. Dziwię się, że powstał taki szum. Każdy zna moją fermę w Komorowie. Nie zgodzę się z tym, że ona śmierdzi, że zatruwam powietrze. Śmierdzi tylko raz w roku, kiedy wywożony jest obornik. Rozumiem obawy mieszkańców.

— Nie jest to uciążliwe ani dla środowiska, ani dla społeczeństwa. Poza tym zostaną tam zatrudnieni mieszkańcy — mówił wówczas inwestor.
Odpowiedziała mu jedna z mieszkanek Wichrowca. — Zapoznaliśmy się z pana raportem. Na obwieszczeniu jest informacja, że w skład fermy będą wchodzić 3 budynki inwentarskie z obsadą 12.350 sztuk. A teraz aspekt społeczny. Tu w grę nie wchodzi tylko zatrudnienie. Jesteśmy mieszkańcami i chcemy mieć komfort mieszkania i życia — mówiła kobieta.

— Jedne kurniki już mamy w Wichrowcu, a pan chce stawiać następne. Chcecie nas otoczyć kurnikami? Mieszkańcy się na to nie zgodzą — mówił sołtys Wichrowca.

Mieszkańcy Wichrowca w swojej argumentacji przeciwko fermie indyków wykorzystali ocenę raportu oddziaływania na środowisko, której autorem jest Piotr Tomczyk, architekt krajobrazu, dendrolog, przyrodnik i wykładowca akademicki. Podkreśla on, że fermy powodują zanieczyszczenia powietrza, które zawierają duże ilości pyłów i gazów, negatywnie wpływających na nasz układ oddechowy. Z wywietrzników kurników emitowany jest amoniak oraz mieszaniny pyłów, wirusów, bakterii i grzybów.

Zagrożeniem są także antybiotyki, które trafiają do środowiska wraz z kurzym i indyczym nawozem. Na terenach położonych w pobliżu ferm mieszkańcy częściej chorują m.in. na astmę, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, chroniczny nieżyt nosa. Uciążliwością jest także odór. Społeczność Wichrowca skazana na mieszkanie w pobliżu fermy indyków będzie bardziej podatna na infekcje i choroby.

Obniżony zostanie jej komfort, standardy i warunki życia. Stracą na wartości jej ziemie i nieruchomości, a sugerowany w dokumentach gminy główny kierunek jej rozwoju - turystyka pobytowa i agroturystyka będzie niemożliwy do realizacji z uwagi na smród towarzyszący fermie, bo wbrew informacjom w raporcie inwestorów, odory nie zamykają się wyłącznie w granicach działek, których są właścicielami.
rozPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wer #2569266 | 95.160.*.* 31 sie 2018 21:47

  Tak kurniki i co jeszcze???? I może do roboty jeszcze trzeba będzie iść...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zmg #2559703 | 83.13.*.* 20 sie 2018 22:39

  Dlaczego nie jest napisane o tym, że cały teren pod inwestycję został dzień wcześniej zaorany broną talerzową? Dlaczego nie wspomniano, że uczestniczył również Przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, a także członek sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Pan poseł Andrzej Maciejewski? Dlaczego nie napisano, że nikt z władz gminy nie uczestniczył w spotkaniu oprócz Przewodniczącej Rady Gminy Bożeny Chmielewskiej i Wiceprzewodniczącego Zbigniewa Jabłonowskiego?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mazur #2559250 | 79.124.*.* 20 sie 2018 12:22

   każdy inwestor chciałby stawiać takie obiekty , ale nie pod swoim nosem a ludziom opowiada dyrdymały o ekologii takiej hodowli

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ja #2559182 | 31.0.*.* 20 sie 2018 10:35

   No i git..po co inwestycja?!500+ jest300jest gops mops pomoze praca im nie potrzebna....brawo!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ludzie nie dajcie #2559101 | 89.228.*.* 20 sie 2018 08:57

   sie otumanic, zero kurnikow, niech inwestor stawia je w swoich stronach, najlepiej tam gdzie mieszka

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages