Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Walki z kurnikami ciąg dalszy

2018-09-10 15:30:00 (ost. akt: 2018-09-10 15:16:05)
Rada gminy w Janowie

Rada gminy w Janowie

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

JANOWO\\\ Radni gminy Janowo zebrali się 29 sierpnia. Podjęli kilkanaście uchwał. Radni podjęli uchwałę dotycząca przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zagrożonych budową kurników.

Radni wysłuchali krótkiej informacji dyrektor szkoły w Janowie o stanie przygotowań do rozpoczęcia roku szkolnego.

Dyrektor Grażyna Obrębska powiedziała, że udało się w szkole zrobić więcej niż zaplanowano. Dodała, że trwa nadal nabór do oddziału przedszkolnego, do którego zostanie przyjęte każde dziecko.

Podkreśliła, że na boisku wielofunkcyjnym odbywają się różnego rodzaju nocne imprezy. — Siatka jest poprzecinana, pełno butelek leży, a rano ognisko jeszcze ciepłe — mówiła dyrektor. Sprawa została zgłoszona do dzielnicowego. Była również prośba o częstsze patrole policji.

Natomiast dyrektor szkoły w Muszakach Eugeniusz Pokora poinformował, że brakuje jednej sali lekcyjnej. Uspokoił nieco radnych, wyjaśniając, że na razie na salę lekcyjną przerobiona została sala komputerowa. Zwrócił uwagę na to, że od tego roku wydłuży się czas trwania zajęć lekcyjnych.

— Lekcje będą kończyły się o 25 minut później niż w zeszłym roku. Jest to spowodowane tym, że zgodnie z zarządzeniem najkrótsza przerwa musi trwać 10 minut — tłumaczył dyrektor.

Następnie dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Aleksandra Nowogórska mówiła o stanie bezrobocia w gminie Janowo i w powiecie. Podkreśliła, że bezrobocie jest coraz niższe. W gminie Janowo jest tylko 59 osób bezrobotnych. Dyrektor mówiła również formach aktywizacji zawodowej.

Na pytanie mieszkańca Dariusza Bartkowskiego dotyczącego organizowania kursów ochrony mienia, odpowiedziała, że urząd odstąpił od zbiorowych szkoleń.

Dodała, że każda osoba, która chce skorzystać ze szkolenia powinna zgłosić się do PUP, gdzie indywidualnie zostanie rozpatrzona sprawa szkolenia.

Radni przystąpili do rozpatrywania projektów uchwał. Jedną z nich była uchwała dotycząca przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów, gdzie miałyby powstać kurniki, czyli obręb geodezyjny Janowo, Szemplino Czarne i Zembrzus - Mokry Grunt.

Wójt Waldemar Szymański wyjaśnił, że jest to konieczność, aby zapobiec powstaniu kurników. — Jest to jedyny sposób, aby kurników nie było. Nikomu nie przyszło do głowy, że nasza gmina jest zagrożona takimi inwestycjami, bo 85 % gminy to obszary chronione.

Ale okazało się to niezbyt przekonującym argumentem dla inwestora, który chce pod Zembrzusem postawić fermę na 100.000 sztuk drobiu. Jak widać samorząd ma tu niewiele do powiedzenia. Nie pomagają protesty mieszkańców. Jedyna nasza obrona to właśnie plan zagospodarowania przestrzennego. Musimy to zrobić, nie mamy innego wyjścia — mówił Waldemar Szymański.

Wykonanie tego planu będzie kosztowało około 70.000 złotych, które gmina musi wyłożyć z własnych środków.

Na terenie gminy jest również zagrożenie fermą w Wichrowcu. Na ten teren na razie nie jest planowane opracowanie planu.

— Wichrowiec ma lepsze argumenty. Kurniki miałyby powstać 30 metrów od Natury 2000, obszaru chronionego krajobrazu Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej.
Ale jeśli i to nie pomoże, to przystąpimy do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla Wichrowca — wyjaśnił wójt.

Zapewnił również, że gmina nie wydała żadnego dokumentu, żadnej decyzji o warunkach zabudowy w sprawie budowy kurników. Podkreślił, że nie jest prawdą, że gmina chce kurników. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Kolejny projekt uchwały dotyczył sprzedaży lokalu mieszkalnego dotychczasowemu najemcy w trybie bezprzetargowym z 50% bonifikatą.

Dyskusję na ten temat rozpoczął mieszkaniec gminy, obecny na sesji rady, który pytał czy radni znają sytuację materialną najemcy i ewentualnego kupca tego mieszkania.

— Zanim wyrazicie państwo zgodę, powinniście sprawdzić stan majątkowy tej rodziny — mówił mieszkaniec.

Wójt gminy wyjaśnił, że jest to lokal mieszkalny, który gmina przejęła od agencji nieruchomości rolnej. W lokalu tym mieszkał obecny lokator. Ma on prawo to mieszkanie kupić.

Głos w tej sprawie zabrał również wiceprzewodniczący rady Zbigniew Jabłonowski, który powiedział, że rolnik, który chce kupić to mieszkanie dostaje 100 000 zł dopłaty, a chce skorzystać z bonifikaty.

—Proponuję odłożyć tę sprawę — mówił wiceprzewodniczący. Poparła go radna Maria Sobania.

Radny Ciesielski stwierdził, że pieniądze z agencji to są pieniądze tego rolnika, który je dostał i nie można brać ich pod uwagę. Każdy, kto kupuje lokal ma prawo do bonifikaty — mówił radny.

Dyrektor szkoły przypomniała, że uchwała o bonifikatach została podjęta w poprzedniej kadencji rady i obowiązuje nadal. — Nie mamy podstaw, aby sprawdzać dochody, finanse tego pana — mówiła sekretarz gminy.
W związku z tym Zbigniew Jabłonowski wycofał swój wniosek. Radni przy 4 głosach wstrzymujących się przyjęli uchwałę o sprzedaży lokalu.
roz

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czytelnik #2577257 | 83.9.*.* 10 wrz 2018 18:53

  Dyrektor szkoły w Muszakach trochę niedoinformowany Ministerstwo wycofało się z tego rozporządzenia które określało długość przerw. Wcale nie trzeba likwidować 5 minutowych przerw międzylekcyjnych Pozdrawiam :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. domiemam, ze #2577255 | 89.228.*.* 10 wrz 2018 18:51

  to walka z wiatrakami, ze kurniki to ju postanowione,

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages