Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Drożej za wodę i ścieki

2019-03-18 07:00:00 (ost. akt: 2019-03-15 14:48:09)

Podczas ostatniej sesji rady gminy Janowo radni przyjęli uchwałę o dopłatach do taryf opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Obrady rady gminy rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy ś.p. Zbigniewa Jabłonowskiego i ś.p. profesora Ryszarda Juszkiewicza. Następnie przyjęto porządek obrad.

Radni wysłuchali sprawozdania wójta Grzegorza Napiwodzkiego z działalności międzysesyjnej. Wójt poinformował mieszkańców, że przygotowywana ustawa o ochronie zwierząt zakłada, że każdy właściciel psa będzie musiał go zaczipować. Zakłada również wprowadzenie zakazu trzymania zwierząt na uwięzi. Jaki będzie ostateczny tekst ustawy, należy jeszcze poczekać, ale mieszkańcy muszą być na to przygotowani.

Poinformował również o ogłoszeniu przetargu na budowę świetlic wiejskich w Muszakach i Zembrzusie Mokry Grunt. Radni wysłuchali również sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Kultury, w którym była dyrektor Katarzyna Hrybek zaprezentowała działalność placówki w ciągu ostatnich 5 lat.

Następnie radni podjęli kilka uchwał. Najważniejsza z nich dotyczyła dopłat gminy do taryf opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Mimo dopłat gminy, mieszkańcy za wodę i ścieki zapłacą więcej. Projekt uchwały przedstawiła skarbnik gminy.

Uzasadniając uchwałę mówiła o tym, że gmina ponosi bardzo wysokie koszty tych opłat, które niestety wzrosły. Przegłosowana uchwała zatwierdza, że gmina do wody nie będzie dopłacała, mieszkańcy w całości pokryją koszty poboru wody. Za 1m3 wody zapłacą 3,18 zł, czyli o 35 groszy więcej niż w roku ubiegłym. Do ścieków grawitacyjnych gmina będzie dopłacać 10,71 zł, a ścieków ciśnieniowych - 11,03 zł. Mieszkańcy za ścieki zapłacą 6,21 zł. Skarbnik gminy podkreśliła, że mimo tych dopłat gmina poniesie straty na ściekach grawitacyjnych - 543.095,96 zł, a na ciśnieniowych - 73.021,21 zł.

Radni ustalili, że sołtysi za pobór podatków będą otrzymywali wynagrodzenie w kwocie odpowiadającej 10% od zebranych podatków. Podczas wolnych wniosków radni zgłaszali konieczność naprawy wielu dróg, a przede wszystkim załatania dziur w jezdni.

roz

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. M #2699548 | 83.9.*.* 18 mar 2019 15:33

    500+,emerytury 4+ a ceny rosną w takim tempie, że niedługo nikt w Polsce nie zostanie bo nie będzie za co żyć. Ale ciemna masa dalej głosuje na pisiorów.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages