Niedziela, 25 sierpnia 2019. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

Działają już ponad 100 lat!

2019-03-26 13:00:00 (ost. akt: 2019-05-28 12:21:35)
Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie. Rok 2017

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie. Rok 2017

JANOWO\\\ Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie obfitują w wiele ciekawych wydarzeń, obejmujących okres ponad 100 lat. Swoimi czynami i społeczną działalnością strażacy na trwałe wpisali się w historię oraz życie Janowa.

Podobnie, tradycja ochotniczej straży pożarnej na ziemiach Janowskich sięga
Zobacz także: Doceńcie swoich strażaków! Doceńcie swoich strażaków! Nasza akcja\\\ Rozpoczynamy plebiscyt na Najpopularniejszą OSP na Warmii i Mazurach. O pracy strażaków ochotników rozmawiamy z Grzegorzem Matczyńskim,...
w odległe czasy. Chociaż powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie jako zorganizowanej służby publicznej przypada na rok 1918r, to już na długo wcześniej miejscowa społeczność podejmowała działania, mające na celu obronę i walkę z pożarami i innymi kataklizmami. Często były to akcje o charakterze spontanicznym, z udziałem wielu przypadkowych uczestników, ale dały początek powołania do życia zorganizowanej grupy strażaków – ochotników

Mówiąc o ochotniczej straży pożarnej w Janowie należy wspomnieć, że jest to jednostka, która kiedyś działała w mieście. Janowo prawa miejskie uzyskało już w 1421 roku, a utraciło je w 1878 roku przez władze rosyjskie. Już w akcie nadania praw miejskich była wzmianka o straży ogniowej, jednak konkretnych dokumentów nie ma, gdyż kilkukrotnie ulegały zniszczeniu podczas pożarów.

W Janowie pierwszy duży pożar miał miejsce w roku 1533, kiedy to spaleniu uległo całe miasto. Wówczas to król Zygmunt Stary zwolnił miasto od płacenia podatków na okres czterech lat. Po pożarze plan miasta odbudowy opracowali ówcześni dzierżawcy, wcielono go w życie w roku 1552, dzięki temu pozostała nowoczesna renesansowa zabudowa miasta.

W 1656 r wybuchł następny pożar. Kiedy Szwedzi przekroczyli rzekę Orzyc od strony Prus spalili całe miasto, jedynie na przedmieściach pozostało zaledwie 10 lepianek. Po pożarze zdecydowano, że bardzo ważną sprawą jest utworzenie straży ogniowej. Straży ogniowej jako takiej nie było, gdy powstawał pożar, strażakami stawali się członkowie cechów rzemieślniczych, którzy do akcji pobierali sprzęt gaśniczy z magistrackiego magazynu.

Pierwsze wzmianki, jakie udało się znaleźć o sprzęcie jest rok 1815. Wówczas na wyposażeniu magazynu strażnicy znajdowało się 61 sikawek podręcznych, dwie duże szpryce, 6 kadzi, 38 bosaków, jedna studnia publiczna. W tym czasie domy janowskie były ubezpieczone na kwotę 9150 zł.

Jest rok 1820 kiedy to burmistrz Janowa Piotr Wojciechowski wspomina, że jest 196 zabudowań, w tym 182 domy drewniane, kościół, plebania również z drewna.
W 1855 roku kolejny pożar niszczy Janowo.1914 nie jest szczęśliwym rokiem, Niemcy palą Janowo. 26 .V. 1930 do Janowa przyjeżdża prezydent RP Ignacy Mościcki w uroczystościach powitalnych biorą udział strażacy ubrani w mundury oraz hełmy paradne.

W 1918 roku głównymi inicjatorami powstania tej organizacji byli, ówczesny wójt Antoni Majewski, proboszcz Władysław Biały Piotr Pokropiński Józef Skalski z dwoma młodszymi braćmi, Piotr Zawadzki, Adam Zembrzuski, Piotr Płoski, Faustyn Małkowski, Jan Sitarek, Stanisław Kierzkowski, Antoni Leszczyński zakładają ochotniczą Straż Pożarną w Janowie. Do wybuchu wojny naczelnikiem Janowskiej ochotniczej straży pożarnej był Piotr Płoski, zaś prezesami Stanisław Kierzkowski i Jan Sitarek.

Koni wówczas użyczali Piotr Miecznikowski, Stanisław Obrębski, Zachariusz Pisarski oraz Włodzimierz Pisarski oraz Antoni Marcjanik.
Wiosną 1939 roku 40% zabudowań Janowa spłonęło w pożarze. Gasili go miejscowi strażacy oraz jednostki z Chorzel, Przasnysza, Mławy, a nawet Ciechanowa, zaś pobliskie jednostki Pruskie z Komorowa i Zach nie zostały wpuszczone przez przejście graniczne do pomocy przy gaszeniu pożaru.

Osp działało do czasu okupacji, zaś w czasie wojny jej działalność zawieszono, ponieważ nastały ciężkie czasy także dla OSP. Większość druhów została zmobilizowana i opuściła szeregi swojej drużyny. W okresie wojennym pożarów nie notowano. Po wojnie największe pożary mają miejsce w latach 60 i 70 dwudziestego wieku, kiedy kilkukrotnie paliło się od 3 do 9 budynków jednocześnie.

W latach 50 ochotnicza straż pożarna w tej samej strażnicy miała przenośną sikawkę przewożoną konno, kilka prądownic i węży, mosiężne hełmy, pasy, toporki oraz dwie 600 litrowe beczkowozy konne. Najbliżej starej remizy, na ul. Nowy Rynek mieszkał Stefan Zawadzki, który miał w swoim domu telefon.

To on po dostaniu informacji o pożarze biegł do remizy i włączał syrenę elektryczną.
Konie podstawiali gospodarze wyznaczeni przez wójta gminy, najczęściej Włodzimierz Pisarski, Jan Szarmach, Antoni Marcjanik. Sikawką ochotnicy z Janowa jeździli do 1954 roku, kiedy to otrzymali wreszcie motopompę M-800 Leopolia PO-1. Krótko potem przekazano im skrzyniowego Lublina, za którego kierownicą na zmianę siadali Roch Obrębski i Włodzimierz Sejda.

Od 1960 roku na akcję wyruszali Starem 25, po jakimś czasie otrzymali jeszcze Żuka powozili nim Henryk Kubaczyk, Login oraz Henryk Obrębscy. W 1982 roku nasi druhowie żuka zamienili na stara 244, a potem kolejno na Jelcza. W 1993 kierowali nimi Kazimierz Obrębski i syn jego brata Henryka również Henryk naczelnik OSP do dnia dzisiejszego. Jest rok 1996 kiedy to OSP Janowo zostało włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zainstalowano wówczas system zdalnego uruchamiania syreny.

Szukając informacji na temat naszej jednostki w książce opracowanej przez bryg. mgr inż. Waldemara Ulatowskiego ,,Zarys Dziejów Straży Pożarnej w Nidzicy" natknęliśmy się na bardzo krzepiące zdanie: "OSP Janowo ze względu na swoje usprzętowienie i wyszkolenie członków stanowi najpoważniejsze wsparcie dla tutejszej JRG PSP w Nidzicy". W latach 90 minionego wieku nasza OSP zrzeszała ok. 30 członków czynnych i 20 członków MDP, należy nadmienić, że w tamtym okresie 6 ochotników to zawodowi strażacy z JRG PSP w Nidzicy. W 2010 roku nasza młodzieżowa drużyna pożarnicza na zawodach wojewódzkich, które odbyły się w Iłowie o mały włos otarła się o wyjazd na zawody krajowe, zajmując drugie miejsce tracąc do drużyny zwycięskiej 2 sekundy.

6 października 2011 roku na rynku w Janowie odbyło się uroczyste przekazanie i poświęcenie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Mercedes Atego GBA2,5/16 dla naszej jednostki. Niecodzienna uroczystość, w której wzięły udział delegacje strażaków z powiatu nidzickiego, była dużym wydarzeniem w prawie stuletniej historii miejscowego pożarnictwa. Dzięki wytężonym staraniom, po wielu latach udało się pozyskać nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, który zastąpił wysłużonego 32-letniego Stara 244.

Nasi druhowie wraz z mieszkańcami gminy Janowo biorą czynny udział w akcji Ognisty Ratownik-Gorąca Krew. Od 2017 roku plasują się w pierwszej trójce jednostek które oddają największą ilość krwi. 18 maja 2018 delegaci z naszej jednostki pojechali na uroczyste wręczenie w Zamku Królewskim Złotego Znaku Związku OSP RP za wieloletnią, ofiarą działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa oraz stulecia powstania jednostki.

Działalność OSP w Janowie opiera się głównie na niesieniu pomocy społeczności ludzkiej w czasie zagrożeń, takich jak: pożary, usuwanie skutków podtopień, wichur i innych zagrożeń. Jednostka prowadzi też działalność sportowo-kulturalną, zdobywając wiele pucharów i dyplomów. Bierze aktywny udział we wszystkich uroczystościach kościelnych, gminnych i państwowych.

Wieloletnią tradycją jest udział strażaków w warcie przy grobie ukrzyżowanego Pana Jezusa, w okresie Wielkanocy oraz w procesji Bożego Ciała. Ich pomocy i zaangażowania nie brakuje również w gminnych dożynkach i innych uroczystościach.

Na uwagę zasługuje również fakt, że druhowie chętnie biorą udział w wielu szkoleniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną. Uczestniczą m. in. w kursach strażaków ochotników, ratowników medycznych, obsługi sprzętu mechanicznego, a także kierowania ruchem drogowym.

OSP Janowo przy współpracy z mieszkańcami


Szukamy najpopularniejszej jednostki OSP w powiecie. Plebiscyt trwa do 22 kwietnia: Tytuł Najpopularniejszej Ochotniczej Straży Pożarnej danego powiatu otrzyma jednostka, która uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów. Rozstrzygnięcie plebiscytu przeprowadzimy w czasie wojewódzkiego święta strażaków OSP, które odbędzie się 4 maja w Stoczku Klasztornym.

Aby zagłosować wyślij sms na numer 7248 o treści gn.osp.x, gdzie x oznacza numer przypisany do konkretnego kandydata. Koszt 2,46 zł z VAT za SMS.

Bolejny, gmina Nidzica - gn.osp.12
Frąknowo, gmina Nidzica - gn.osp.13
Jagarzewo, gmina Janowo - gn.osp.4
Janowiec Kościelny, gmina Janowiec Kościelny (KSRG) - gn.osp.1
Janowo, gmina Janowo(KSRG) - gn.osp.5
Januszkowo, gmina Kozłowo -gn.osp.7
Kozłowo, gmina Kozłowo (KSRG) - gn.osp.8
Krokowo, gmina Kozłowo - gn.osp.9
Łyna, gmina Nidzica - gn.osp.14
Napiwoda, gmina Nidzica(KSRG) - gn.osp.15
Nowa Wieś Wielka, gmina Janowiec Kościelny - gn.osp.2
Róg, gmina Janowo - gn.osp.6
Sarnowo, gmina Kozłowo (KSRG) - gn.osp.10
Szczepkowo Borowe, gmina Janowiec Kościelny - gn.osp.3
Szkotowo, gmina Kozłowo - gn.osp.11Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages