Dożynki w Janowie

2019-09-08 20:20:00(ost. akt: 2019-09-09 09:21:59)
Wieniec dozynkowy z Więckowa zdobył I miejsce

Wieniec dozynkowy z Więckowa zdobył I miejsce

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

8 września w Janowie odbyło się Święto Plonów. Mimo padającego deszczu mieszkańcy gminy licznie przybyli na rynek. Były piękne wieńce dożynkowe, bogate w jadło stoiska, konkursy i występy artystyczne.
Tradycyjnie dożynki rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w janowskim kościele. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na rynek.

Mieszkańców gminy i zaproszonych gości przywitał wójt Grzegorz Napiwodzki.

— Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika. To święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Tradycyjnie już w formie festynowo - sakralnej chcemy wam rolnikom podziękować za trud włożony w zbiór plonów, którymi obrodziła ziemia. To właśnie zboże zebrane latem jest ukoronowaniem ciężkiej pracy rolnika. To z tego zboża powstaje chleb będący symbolem dostatku i sytości — mówił Grzegorz Napiwodzki.

Wójt podziękował Marioli i Markowi Wrońskim za to, że zechcieli pełnić zaszczytną funkcję starostów dożynek.

Grzegorz Napiwodzki podziękował również sołectwom, które przygotowały wieńce dożynkowe oraz stoiska.

W tym roku wieńce przygotowały sołectwa:
Jagarzewo, Więckowo, Szemplino Wielkie, Róg, Ryki Borkowo, Janowo, Muszaki.

Stoiska przygotowały sołectwa: Szemplino Wielkie, Więckowo, Zawady Grabowo, Róg, Komorowo, Jagarzewo, Ryki Borkowo, Szczepkowo -Giewarty, Janowo, Muszaki.

Głos zabrał również starosta nidzicki Marcin Paliński.

— Dożynki to święto wszystkich tych, którzy uprawiają ziemię i dzięki którym w naszych domach nie brakuje chleba. Z pełnym szacunkiem i podziwem patrzę na te piękne chleby i jeszcze piękniejsze wieńce dożynkowe, ponieważ świadczą one o tym, że mimo wieu trudów, mimo niesprzyjających warunków te żniwa przyniosły plon. Za dar waszych rąk oraz owoce waszej pracy składam wam wyrazy najwyższego uznania. Dziękuję za cierpliwość i wytrwałość. Dziękuję za to, że my mieszkańcy miast nie chodzimy spać głodni. Życzę wam zdrowia i pogody ducha — mówił starosta.

Medalem Zasłużony dla Rolnictwa odznaczeni zostali rolnicy: Danuta Olszewska, Dariusz Kaliszewski, Wioletta i Tomasz Sarbiewscy, Jolanta i Krzysztof Krzykowscy.

Odznakę Honorową im Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego otrzymali: Barbara Jastrzębowska i Waldemar Szymański.

Następnie uczestnicy uroczystości zwiedzali stoiska i podziwiali wieńce, a komisje konkursowe zabrały się do pracy nad ocenianiem wieńców i wypieczonego domowego chleba.

Na scenie rozpoczęły się występy artystyczne przygotowane przez uczniów szkół w gminie Janowo. Wystąpiły również panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Akompaniował im na akordeonie dyrektor GOK Krzysztof Żukowski.

Nie zawiedli przybyli na uroczystość strongmani, którzy dali pokaz wielkiej siły.

Dożynki zakończyły się konkursem sołectw oraz występem zespołu "Wrzos" z Kownatek.

Jury w składzie : ks. Tomasz Opaliński, Beata Moszczyńska, Piotr Rakoczy, Paweł Przybyłek w konkursie na najładniejszy wieniec

I miejsce przyznało sołectwu Więckowo.

II miejsce - sołectwo Róg

III miejsce - sołectwo Ryki

Komisja w składzie: Marcin Paliński, Grzegorz Mróz, Ewa Miecznikowska- Stasiukiewicz w konkursie na najlepszy chleb domowego wypieku

I miejsce przyznała Barbarze Krystkiewicz

II miejsce - Krystyna Byszow

III miejsce - Anna Bojarska

W konkursie sołectw zwyciężyło Janowo

roz


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5