Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Radni rozmawiali o odbiorze śmieci

2019-12-15 10:00:00 (ost. akt: 2019-12-11 17:12:50)

29 listopada odbyła się XV sesja rady gminy Janowo, na którą został zaproszony prezes Działdowszczyzny. Zapoznał on radnych z nowymi zasadami segregowania śmieci oraz ich odbioru i opłat za odbiór odpadów komunalnych.

Jako pierwszy zabrał głos przewodniczący Ekologicznego Związku Działdowszczyzna.

— Zasady postępowania z odpadami, które obowiązują i na bazie których jest organizowany system są związane przede wszystkim z ochroną zdrowia i życia ludzi.To co robimy w środowisku w pierwszym rzędzie przekłada się na ochronę zdrowia i życia człowieka. Drugą zasadą jest przestrzeganie wymagań ochrony środowiska. Nasza działalność nie może się odbywać kosztem zaniechania środowiska — mówił prezes Kazimierz Kordecki.

Kolejna zasada to zasada, że zanieczyszczający płaci. Poza tym odpady, które wytwarzamy muszą być zagospodarowane w jak najbliższej odległości, dlatego tak ważna jest zasada selektywnej zbiórki odpadów u źródła. I kolejna zasada jest taka, że zaśmiecający płaci. Próbowano ten problem regulować w różny sposób.

— Poprzez dofinansowania z innych źródeł, czy też z budżetu samorządów. W tej chwili nie ma takiej możliwości. Trzeba sobie uświadomić, że ten, który wytworzył odpady jest za nie odpowiedzialny. Skoro odpowiada za nie, to powinien je tak przygotować, żeby były zagospodarowane zgodnie z prawem o ochronie środowiska — tłumaczył Kazimierz Kordecki. Dodał, że jeśli ktoś podrzucił odpady, to odpowiada za nie właściciel działki, na którą zostały one podrzucone, jeśli sprawca nie zostanie złapany.

— Powinniśmy dążyć do tego, żeby jak najmniej wytwarzać odpadów. To co my zbieramy poddaje się recyklingowi u nas na sortowni. Kolejne zasady postępowania z odpadami to jest odzysk energii oraz składowanie odpadów. Na składowisko powinno trafić tylko to, co nie nadaje się do recyklingu lub nie ma wartości energetycznej — mówił przewodniczący. Ekologiczny Związek Działdowszczyzna ma swoją sortownię, składowisko i kompostownię, która została zmodernizowana. Modernizowana jest również sortownia.

Związek Działdowszczyzna zapewnia kompleksową obsługę w kwestii śmieci. Każdy ma obowiązek segregacji odpadów. — Nie ma zmiłuj się w tej chwili. Ustawodawca nie zakłada odpadów zmieszanych. Wszyscy mają obowiązek segregować odpady. Kto nie będzie segregował odpadów, ten zapłaci trzykrotność stawki za odbiór śmieci. My odbierzemy od państwa wszystkie odpady — wyjaśniał przewodniczący Kazimierz Kordecki. Radni pytali czy związek Działdowszczyzna przewiduje ulgi w opatach dla rodzin wielodzietnych. Przewodniczący Kazimierz Kordecki odpowiedział, że nie.

— Dyskutowaliśmy o tym na zarządzie i doszliśmy do wniosku, że programów osłonowych dla tego typu rodzin jest bardzo dużo. Czy rodzina złożona np. z 8 członków wytwarza mniej śmieci niż rodzina 4-osobowa? Nie. Gminy mają pieniądze na pomoc dla rodzin wielodzietnych, np. na książki, na zeszyty, to dlaczego nie może ich być na dopłatę za śmieci? Jest tendencja, żeby gminy tworzyły projekty osłonowe na ten cel, bo opłata za odpady wpływa na koszty utrzymania rodziny — tłumaczył przewodniczący Kordecki.

Następnie radni wysłuchali sprawozdania wójta Grzegorza Napiwodzkiego z działalności międzysesyjnej. Sekretarz gminy przedstawiła informację o oświadczeniach majątkowych za 2018 rok kierowników jednostek organizacyjnych gminy, a przewodnicząca rady gminy omówiła oświadczenia majątkowe radnych.
Radni przystąpili do procedowania projektów uchwał, których było 5. Wszystkie zostały pozytywnie przegłosowane przez radnych.

roz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kot #2836564 | 37.248.*.* 16 gru 2019 20:30

  Boją się go zaprosić. Jak to możliwe że burmistrz dopuszcza takie warunki odbioru odpadów na terenie miasta i gminy. Choćby odbiór bio. Porażka po 4 worki od posesji. Podatek od działki wie jak podnieść ale odpady kto ma zabrać?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ! #2836103 | 83.9.*.* 16 gru 2019 07:34

  jako to jest że Pan Kordecki bywa na sesji RG w Janowie a nie ma możliwości przybyć do Nidzicy !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages